گسترشیمی
موسسه توسعه سوختهای پاک 
لینک های مفید
 

  دکتر میرزائی ندوشن و مهندس فرشته اسدی کرم

گز روغنی معجزه خدا ست خارجی‌ها آن را MIRACLE TREE یا درخت معجزه می‌نامند و از قسمت‌های مختلف آن استفاده می‌شود. برگ این درخت برای خوراک انسان و دام، چوب درخت برای سوخت و بذر آن برای روغن‌کشی استفاده می‌شود که روغن گاز رخ یا روغن گز یا روغن مورینگا لیتری 25 تا 99 دلار براساس نوع بسته‌بندی آن فروخته می‌شود.
 این درختچه که نیاز به آب بسیار اندک دارد، تا ارتفاع 8 تا 12 متر هم قد می‌کشد. سالی 2 بار بذر می‌دهد که از آن روغن گرفته می‌شود. علاوه بر خوراک، در صنعت پیشرفته هواپیماسازی و ساعت‌سازی به کار می‌رود، همچنین در صنعت داروسازی، آرایشی و بهداشتی به کار می‌رود. اسید اولئیک 71 درصد روغن مورینگا (گز روغنی) را تشکیل می‌دهد و بهترین روغن دنیا به شمار می‌رود.
برای کاشت این درخت با ارزش در منطقه محروم استان سیستان و بلوچستان 800 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که پیش‌بینی می‌شود، در سطح 600 هکتار کاشته شود.
این گیاه با ارزش در منطقه محروم بشاگرد به طور طبیعی وجود دارد وبا ترویج این درخت می توان نسبت به فقرزدایی در آن منطقه کمک نمود .
 روغن با ارزش گز روغنی کیلویی 25 تا 100 هزار تومان به فروش می‌رسد که انگیزه خوبی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی جهت تولید و فرآوری روغن این گیاه بومی می تواند داشته باشد .
از هر هکتار درخت گز روغنی 19 کیلوگرم روغن با ارزش مورینگا به دست می‌آید و کاشت این درخت در هندوستان برای اشتغال مناطق محروم و فقیر روستایی ترویج می‌شود. مالزی، شاخ آفریقا، هند، عربستان، حاشیه شبه جزیره حجاز، ایران و پاکستان از رویشگاههای درخت گز روغنی با ارزش بوده در فنوج و نیک شهر سیستان و بلوچستان،‌چابهار، کهنوج، بشاگرد و جنوب استان فارس و هرمزگان در سطح 1میلیون هکتار به طور طبیعی یافت می‌شود و می‌توان با برنامه‌ریزی سالی یک میلیون هکتار از زمین‌های درجه 3 را به کشت این درختچه با ارزش اختصاص داد.

 

[ سه شنبه سوم اسفند ۱۳۸۹ ] [ 0:3 ] [ عباس قنبرزاده ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

عباس قنبرزاده
مدیر عامل گستر شیمی
Abbas.Ghanbarzadeh
gostarshimi co
direct manager
tel :09121455327
ٍُُE.mail: gostarshimi@yahoo.com
لینک های مفید


مترجم سایت
امکانات وب